Новини

Вирішальна битва - у Новому Році! Звіт Маршу Свободи за 2021 рік

Привіт, це Марш Свободи. Ловіть наш звіт за 2021 рік. Ось тут його можна безпечно скачати у вигляді файлу.  

Цього року всім було непросто, а для державної політики щодо наркотиків взагалі панували темні часи. Узурпувавши ухвалення рішень у цій сфері Гогілашвілі продовжив викручувати руки центральним органам виконавчої влади. Стратегію державної політики щодо наркотиків (до 2030) переписано під його егідою і за закритими дверима, звідти викинуто вочевидь ненависні для Гогілашвілі речі: посилання на міжнародні конвенції з прав людини, конкретику щодо декриміналізації і взагалі згадки про медичний канабіс та наукові дослідження канабіноїдів. Протидіяти цій нищівній діяльності було практично неможливо, однак план тихцем ухвалити цей документ провалився. А після гучної відставки Гогілашвілі майбутнє державної стратегії знову в руках громадянського суспільства.  

Громадянський контроль за діяльністю МВС

Разом з Центром соціології права та кримінології ми вивчали поведінку патрульних поліцейських: кого, як і навіщо вони зупиняють на вулицях. Дослідження відбувалось методом онлайн опитування та глибинних інтерв’ю і скоро ми презентуємо його результати. 

Ми запустили проект Пильнуй Поліцію, щоб привернути увагу до проблеми незаконних обшуків під виглядом “поверхневої перевірки” та корупції, як реальної причини вибіркових перевірок людей на вулицях  Проект став резонансним, 5 випусків сумарно зібрали 2,5 мільйони переглядів, сприяли мобілізації креативних спільнот і небайдужих киян на кампанію протидії поліцейському свавіллю.  Рейв-протест “Зупинимо сафарі поліції на Подолі” під Подільським районним відділком у Києві добився відсторонення його начальника Павла Василенка, а згодом і його звільнення.

А ще була копітка робота за кадром, ми збирали інформацію про діяльність цього одіозного персонажа та його кадрової мережі в МВС. Спільно з партнерськими організаціями ми вивчали лобістські наміри Гогілашвілі, документували протиправну діяльність його секти з вивіскою реабілітаційних центрів, записували свідчення їхніх жертв. Окремі з цих фактів вже стали відомими завдяки опублікованим журналістським розслідувань, деякі ще чекають оприлюднення. 

Захист медичних пацієнтів

Стратегічні судові справи Маршу Свободи повільні, але незворотні. В Ірпені важкохворого Віктора Ручка судять за вирощування канабісу для власного лікування, а він не визнає свої дії злочином - порушувати закон його змушує бездіяльність держави.

Виправдання медичного пацієнта Віталія Румянцева цього року дісталося до Верховного суду, а звідти вирушило на повторну апеляцію. Чоловіка з інвалідністю прокуратура намагалась спершу зробити “наркобарона” для статистики, а потім - бодай якось засудити за вирощування канабісу.  Але ніт. ГО  МІСТ продовжила угоду з адвокатом Олександром Прутян для представлення інтересів виправданого в новому колі судового протистояння. І все це завдяки вашим пожертвам на нашу статутну діяльність. Не зупиняйтесь, друзі!

Цього року ми продовжили робити видимими історії медичних пацієнтів, які борються за доступ до медичного канабісу #ПравоЖитиБезБолю, а також доносити до влади позицію медичної спільноти - #ПочуйтеЛікарів.  

Легалізація медичного канабісу

Ми уважно стежили за кожним кроком влади, законодавчої і виконавчої. На кожний крок уперед знаходились сили заблокувати цей прогрес. Міністерство у справах ветеранів України виносить на громадське обговорення перекласифікацію канабісу до Таблиці II в переліку наркотичних речовин? Уряд без жодного обговорення ухвалює Постанову 324, якою у Таблицю II додали два препарати на основі канабісу — «Набілон» та «Набіксімолс». Влада цей крок негайно подає, як вирішення проблеми з медичним канабісом. Позиція Маршу Свободи - ця імітація змін покликана блокувати реальні реформи, а Постанова 324 юридично нікчемна. Поки канабіс і тетрагідроканабінол залишаються у Таблиці I зареєструвати ці препарати буде просто неможливо. Наша експертиза справдилась - за наступні шість місяців навіть по державну реєстрацію цих ліків ніхто до уряду не звернувся. 

Закон медичного канабісу. Цей рік почався обнадійливо: крига скресла завдяки реєстрації законопроекту 4553 від Голосу, “монобільшість” зареєструвала три альтернативних, а потім - о чудо - вони домовились про єдину спільну версію проєкту закону 5596. Внесений до парламенту у червні він мав всі шанси бути ухваленим у першому читанні восени, за належної комунікації з усіма фракціями.  
Однак за ініціативою президента голосування призначають під час позачергової сесії 13 липня, а монобільшість не отримує сигналу його підтримати. Результат - 184 “за” з 226 необхідних. 

Влітку уряд вдруге береться за зміни до Переліку наркотичних речовин, де канабіс таки пропонують перенести до Таблиці II, МВС у цьому проєкті лобіює обмеження для ТГК на рівні 0,1%. Марш Свободи ініціював публічну експерту дискусію, яка чітко пояснила, чому пропонована редакція знову не вирішить проблеми медичного використання канабіноїдів та наукових досліджень. 

МОЗ так і не фіналізував цей документ, але у листопаді виносить на громадське обговорення проєкт закону. Це теж результат тиску на уряд з боку громадянського суспільства. Марш Свободи ініціював експертне обговорення урядової ініціативи, а тут наша резолюція: обраний час і зміст документу покликаний не вирішити проблему, а радше відкласти це вирішення у часі. До того ж, цей крок стримує народних депутатів від реєстрації власних законопроєктів.

Тому вирішальна битва нас чекає вже у новому році!

Запрошуйте друзів вподобати нашу Facebook сторінку 

Заповнюйте анкету учасника руху

Підтримуйте Марш Свободи пожертвами на стaтутну діяльність