Новини

Експерти проаналізували урядовий законопроект про медичний канабіс (ВІДЕО)

МОЗ України винесло на громадське обговорення текст законопроекту, що має врегулювати використання канабісу та його похідних у медицині, науці та промисловості. Ця урядова ініціатива дуже вибірково відповідає на запит суспільства, дійшли висновку експерти під час онлайн-конференції, організованій Маршем Свободи.

"Законопроект складає враження недописаного, або спеціально написаного таким чином, щоб написане погано зрозуміти", - говорить Дмитро Ісаєв, кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О.О. Богомольця.
"Із тексту законопроекту не зрозуміло, яка різниця між медичними коноплями і промисловими. Також там фактично ігнорується роль тетрагідроканабінолу - найважливішої речовини коноплі, яка представляє найбільший інтерес для наукових досліджень. Але її статус залишається незрозумілим, не пояснюється, як ТГК класифікуватимуть: чи у таблиці I, чи у Таблиці II. Згадується [поріг у] 0,2 % допустимого тетрагідроканабінолу в коноплях, але поруч - канабіс "з великим вмістом ТГК". Ця плутанина не дає жодного розуміння, що таке високий і низький рівень, ким і за якими критеріями вони регулюватимуться"
Український вчений нейрофізіолог Дмитро Ісаєв (Фото: Тарас Ратушний)
З такими нормами законодавства науковцям працювати буде неможливо, вважає вчений.  "Якщо у нас буде [ліміт] 0,2% тетрагідроканабінола, ми з цього не візьмемо нічого взагалі. Так, з таким порогом буде легше отримувати канабідіол (CBD), але все одно цей CBD буде дешевше імпортувати, ніж отримувати з таких конопель". [прослухати коментар повністю]

"Це справді схоже на чергову спробу відтермінувати легалізацію медичного канабісу", - зазначив Артем Осипян, експерт проекту "Психічне здоров'я для України". 

"Законопроект вигляжає дуже формальним і рамковим, конкретні зміни передбачається втілювати через підзаконні акти, тобто накази міністерства і постанови Кабінету міністрів. Тому головний ризик - у можливостях затягування процесу, адже ми маємо сумну практику змушувати МОЗ до розробки необхідних підзаконних актів навіть у ситуації, коли до цього спонукають міжнародні партнери чи стратегія державної політики щодо наркотиків".  [прослухати коментар повністю]

 На думку доцента кафедри військової фармації  УМВА Ілларіона Ярошенка, законопроект не вирішує проблему медичного використання канабісу та його наукових досліджень. 

"Головне питання: для кого цей закон, хто зможе ним користуватися? Для медичних і наукових цілей ніяких обмежень [у використанні ТГК] бути не може. Якщо лабораторія має дозвіл на використання прекурсорів та наркотичних  речовин, вона має отримати право вирощувати сировину для своїх досліджень. Нічого подібного я у тексті законопроекту не побачив" [прослухати коментар повністю]

"Урядова ініціатива не охоплює інтереси зацікавлених сторін, ні аграріїв, ні науковців, ні фармацевтичної індустрії", - вважає Наталія Алєкперова, доцент кафедри організації економіки фармації НМУ ім. Богомольця. 
"Для медичних цілей потрібен канабіс зі значним вмістом тетрагідроканабінолу, а 0,2 % це навіть не вміст, це просто сліди.  Всі основні захворювання, щодо яких було проведено клінічні дослідження, це невропатичний біль, нудота і рвота при хіміотерапії, та ж епілепсія, вимагають значно більшої кількості тетрагідроканабінолу, ніж [у законопроекті] прописано.  Тому для медицини це точно не підходить. Це не підходить і для наукових досліджень, адже навіщо вивчати промислові коноплі?  Але і для промислової коноплі це теж сумнівно підходить, оскільки 0,2 % це неконкурентоспроможний рівень тетрагідроканабінола, у світі сьогодні він і 0,3, і 1%"
Єдиним можливим бенефіціаром цього законопроекту, вважає експертка, можуть бути великі іноземні компанії, які зможуть зареєструвати свої лікарські препарати і поставляти їх на український ринок за повної відсутності конкуренції.  [прослухати коментар повністю]

"Ця редакція не відповідає запиту пацієнтської спільноти", - говорить засновниця ГО "Афіна. Жінки проти раку" Ніна Резніченко. "Онкохворі, як і пацієнти з іншими важкими захворювання, зазвичай мають значні фінансові обмеження тому обов'язково має бути враховано норму, за якою важкохворі могли би легально вирощувати коноплі для власних медичних потреб. Така норма передбачалась в законопроекті 10313 у 2019 році, а при розробці наступних [законодавчих ініціатив] зникла з обговорення. [прослухати коментар повністю]

Вчена-селекціонер Ірина Лайко, яка представляє асоціацію "Технічні коноплі України",  вважає, що законопроект несе  для промислового коноплярства цілком осяжні загрози. 
Ірина Лайко, українська вчена-селекціонерка конопель (Фото: Тарас Ратушний)
"З одного боку промислові коноплі дозволяють вирощувати з рівнем до 0,2 % ТГК, але далі слідують норми, які вирощування по факту забороняють". За її словами, мова про оформлення дозволу МВС, сьогодні суб'єкти господарювання готують стоси документів, щоб отримати такий дозвіл, але з першого разу досягти успіху ніколи не вдається. "Ми ходимо по кругу і щоразу виникають нові накази МВС, що можуть зупинити [нашу законну діяльність] на будь-якому етапі" [прослухати коментар повністю]

На думку керівника ГО "Українська асоціація медичного канабісу" Геннадія Шабаса своєю появою законопроект завдячує тиску на уряд з боку громадянського суспільства.
"Ми відправляли [до МОЗ] купу правок, вони нічого з них не використали, а лише написали свою редакцію на основі [проваленого 13 липня 2021 р.] закону Софійки. Сказали, що більше нічого змінювати не будуть і надсилають, як є. Але позитивний момент принаймні у тому, що вони бодай щось зробили і відправили" [прослухати коментар повністю]Експертну онлайн-дискусію організовано ГО "Міські ініціативи та суспільні трансформації" на платформі Маршу Свободи за підтримки дружніх ініціатив та соціальних медіа.

Як повідомлялось,17 листопада МОЗ України на своєму сайті оприлюднив текст проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності".