Новини

Марш Свободи закликає забезпечити законний доступ до медичного канабiсу


ЗВЕРНЕННЯ


Президенту України п. Володимиру Зеленському

Прем’єр-міністру України п. Денису Шмигалю

Міністру охорони здоров’я України п. Максиму Степанову

Міністру юстиції України п. Денису Малюсьці

Голові Служби Безпеки України п. Івану Баканову

Міністру внутрішніх справ України п. Арсену Аваков


Звертаємо Вашу увагу на кричущу ситуацію, яка склалася в Україні з доступом пацієнтів до лікування препаратами на основі канабісу. Наукові дослідження канабіноїдів, як анальгетиків та інших лікарських засобів, юридично неможливі в країні, а понад 2 мільйони медичних пацієнтів позбавлено ефективної терапії.
Серед них більше 20 тисяч дітей з фарм резистентними формами епілепсії, сотні тисяч онкохворих, більше ста тисяч паліативних пацієнтів, десятки тисяч ветеранів війни із посттравматичним стресовим розладом. Всі вони страждають щодня, а продовження їхніх тортур є результатом системного блокування ухвалення законів та підзаконних актів, передбачених Стратегією державної політики щодо наркотиків (до 2020 року).
Використання лікарських засобів на основі конопель врегульовано законами Канади, США, Австрії, Бельгії, Чехії, Данії, Хорватії, Фінляндії, Франції, Німеччині, Ірландії, Італії, Люксембурга, Нідерландів, Португалії, Словаччини, Іспанії, Швеції, Швейцарії, Великобританії, Малайзії, Таїланді, Кореї, Польщі та багатьох інших. Минулого року вирощування медичного канабісу врегулювала Російська Федерація, в умовах санкцій та підготовки до війни забезпечивши заміщення імпорту сировини для виробництва знеболювальних та інших лікарських засобів.
Водночас люди з важкими хворобами в Україні страждають, позбавлені доступу до ефективного лікування. Через пережитки тоталітарного минулого і бюрократичні перепони мільйони українців фактично позбавлено конституційного права на життя, здоров’я та медичну допомогу.
По всьому світу активно здійснюється реабілітація конопель, бо там ніколи (на відміну від України) не припинялася наукова робота щодо вивчення лікувальних властивостей цієї рослини. Водночас, в Україні всі канабіноїди знаходяться у списку речовин, які не можуть бути використані в медицині та наукових дослідженнях. Чинним законодавством передбачено кримінальне переслідування вченим, за дослідження терапевтичної цінності канабіноїдів, і лікарям, що наважаться полегшити стан хворих, а також пацієнтам — за реалізацію права людини на доступ до ефективного лікування.
Використання канабіноїдів, як лікарських засобів, як і доступність ефективного лікування, є частиною стратегії державної політики України щодо наркотиків. Необхідність законодавчого врегулювання медичного застосування канабісу в Україні давно спирається на експертний консенсус.
Чинне законодавство допускає використання будь-яких наркотичних речовин (навіть таблиці І Переліку наркотичних речовин, психотропних засобів та прекурсорів) у наукових цілях. Закон передбачає таке використання “в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”, однак такого підзаконного акту до сьогодні не було затверджено. Про необхідність врегулювання порядку контрольованого обігу канабіноїдів для наукових досліджень неодноразово заявляли українські вчені, але навіть проект відповідної Постанови КМУ, підготовлений в 2017 році експертами громадських організацій, так і не було розглянуто урядом.
06 лютого 2019 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №56 було затверджено План заходів на 2019-2020 роки з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків. Планом на 2019-2020 роки зокрема передбачено вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів як лікарських засобів (проведення наукових досліджень проблем, пов’язаних з психоактивними речовинами, п. 16) та підготовка проекту нормативно-правового акта щодо удосконалення системи контролю за обігом наркотиків для зняття надмірних обмежень, які можуть негативно впливати на застосування лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори (п. 21).
В липні 2019 року, в рамках виконання розпорядження КМУ від 06.02.2019 №56 МОЗ було підготовлено проект змін до Постанови КМУ 770 “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів”, де канабіс та його похідні виключались із Таблиці І та включались до Таблиці ІІ (наркотичні засоби та психотропні речовини, обіг яких обмежено). У разі схвалення це робило б можливим в рамках чинного законодавства контрольований обіг для потреб наукових досліджень канабіноїдів, а також (за додаткового врегулювання) імпорт і вітчизняне виробництво лікарських засобів на основі канабісу та їх використання у терапевтичній практиці. Цей проект змін було погоджено всіма профільними відомствами, включно з МВС, але через зміну уряду, проект постанови було повернуто з КМУ до МОЗ. В наступному уряді питання змін до постанови КМУ №770 на порядок денний не виносилося, а восени 2019 року виконання плану уряду з реалізації державної стратегії щодо наркотиків було остаточно зупинено на рівні центральних органів виконавчої влади.
Небезпечні тенденції демонструються представниками українського уряду і на міжнародному рівні. Як відомо, у 2019 році Україна стала членом Комісії ООН з наркотичних засобів на термін з 2020 по 2023 роки - в період, коли Комісія ухвалює рішення про перекласифікацію канабісу і його похідних. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я підготували рекомендації для ООН, відповідно до них канабіс пропонується виключити зі списку IV і залишити лише у списку I контрольованих субстанцій. Це не зумовить його "вільного обігу", але полегшить урядам регулювання обігу контрольованого і обмеженого для потреб медицини і науки. Під час 63-ї сесії КНЗ у Відні 4 березня 2020 року у виступі посла ЄС до ООН Стефана Клемента Україну названо серед країн, які за перебігом консультацій підтримують проект відповідної резолюції від Євроспільноти. А вже у червні одним із департаментів МВС України публічно озвучується позиція української делегації до КНЗ щодо “необхідності голосувати проти внесення будь-яких змін у сфері контролю за нарковмісними речовинами”. Ця риторика є абсолютно співзвучною до позиції Російської Федерації, спрямованої на підрив довіри до експертів ВООЗ та розмивання консенсусу щодо питання, життєво важливого для міжнародної спільноти. Такі деструктивні кроки з боку представників уряду є неприпустимими і потребують негайної рішучої реакції керівництва держави.
Ми, громадяни України, звертаємось до Вас із закликом об’єднати зусилля задля ухвалення життєво важливих рішень – врегулювання контрольованого обігу канабісу та його похідних для потреб медицини на та науки. Мова йде про порядок використання канабіноїдів для наукових досліджень, можливості фармацевтичної промисловості розробляти та виготовляти медичні препарати на основі конопель, а також забезпечення конституційного права медичних пацієнтів на доступ до лікування препаратами медичного канабісу за призначенням лікаря.
Людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканість та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Обов’язок держави – захищати життя людини. Так записано в нашій Конституції. Тому захищати своє життя та здоров’я від протиправних посягань – наше конституційне право.
Системне ж заперечення норм Конституції та фундаментальних прав людини, підміна професійного консенсусу заявами сумнівної експертної ваги та свідоме гальмування цивілізаційного вибору України – є питанням нашої національної безпеки.
Ми закликаємо вивчити причини блокування реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків та вжити заходів щодо правового регулювання контрольованого обігу канабіноїдів для потреб медицини і науки.
Ми також закликаємо всіх людей доброї волі підтримати це звернення. Закон – медичному канабісу в Україні!
ГО “МІСТ”, від імені учасників Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків ГО “Афіна. Жінки проти раку” ГО “Ветерани за медичний канабіс” ГО “Українська асоціація медичного канабісу” ГО “Українська спільнота людей з розсіяним склерозом” ГО “Ноосфера” та інші громадські об’єднання, самоорганізації пацієнтів, політичні партії в рамках публічної кампанії "Наше право - жити без болю!" та у форматі індивідуальних офіційних звернень до центральних органів виконавчої влади.

Фото: Радіо Свобода