Новини

Міністерство у справах ветеранів України вносить пропозицію щодо перекласифікації канабісу


Міністерство у справах ветеранів України вносить пропозицію щодо перекласифікації канабісу в переліку наркотичних речовин, відповідний проект Постанови Кабінету міністрів опубліковано на сайті відомства.

Зазначено, що проєкт розроблено з метою врегулювання доступу до медичних препаратів з канабісу особам, які потребують їх згідно із медичним діагнозом.


Що пропонується?

Перенести канабіс, смолу канабісу, екстракти і настойки канабісу, а також тетрагідроканабінол з Таблиці 1 (особливо небезпечні наркотичні засоби, обіг яких заборонено) до Таблиці 2 (наркотичні засоби, обіг яких обмежено). У випадку схвалення це створить юридичну можливість використання канабіноїдів в терапевтичній практиці та наукових дослідженнях.

Без додаткових змін законодавства препарати канабісу доведеться виключно імпортувати.

Лікарські засоби, які містять наркотичні чи психотропні речовини, повинні обов’язково містити на упаковці двовимірний штрих-код контрольного знака за стандартом ISO/IEC – наявність відповідного штрих-коду буде обов’язковою для реєстрації засобу. У свою чергу, виробники тих засобів, які зараз вже зареєстровані, але не мають відповідного штрих-коду на упаковці, будуть зобов’язані виправити це протягом місяця після ухвалення постанови.

Сумнівно, що запропоновані стандарти буде впроваджено на національному рівні протягом 2021 року. Попри те, що пілотний проект моніторингу обігу лікарських засобів через штрих-коди було запущено ще урядом Володимира Гройсмана влітку 2019 року, його результатів так і не було представлено.

Рецепти на такі засоби і речовини зможуть виписуватись виключно в електронній формі через електронну систему охорони здоров’я. Порядок реєстрації, ведення обліку і зберігання, а також правила оформлення електронних рецептів встановлюються МОЗ України.

Міністерство у справах ветеранів ніяк не дотичне до запровадження МОЗ України системи електронних рецептів, а тому не може впливати на реалізацію українськими пацієнтами свого конституційного права на доступ до ефективного лікування.

У публікації зазначено, що зауваження і пропозиції до проєкту постанови від фізичних та юридичних осіб, інститутів громадянського суспільства приймаються до 25 лютого 2021, після чого документ буде передано на розгляд уряду.