Click to order
Total: 
Імя
Ел. пошта
Думки експертів/ок щодо проекту постанови 770 Кабінету міністрів України
Марш Свободи висловлює подяку всім фахівцям, які долучилися до аналізу проєкту постанови Кабінету міністрів та закликає експертне середовище до активної співпраці з державними органами на етапі погоджень документу з іншими відомствами.
Експерт проекту "Психічне здоров'я для України" Артем Осипян дає оцінку проєкту змін до Переліку наркотичних речовин, психотропних засобів та прекурсорів.

"Канабіс буде виведений із таблиці особливо небезпечних наркотиків, де його обіг заборонено, його буде перекваліфіковано до категоріх "обіг обмежено", його можна буле використовувати в медицині. Логіка перекваліфікації зрозуміла, вона абсолютно гуманна, однак є нюанси у цій постанові, які блокують розширення доступу пацієнтів до лікування. Формально дозволяючи використання медичного канабісу постанова у запропонованій редакції фактично блокуватиме використання основної діючої речовини - тетрагідроканабінолу. Обмеження медичного канабісу за містом тетрагідроканабінолу (0,1%) це дуже мало. Простий приклад: зараз на світовому ринку близько 10 препаратів, які можна було би імпортувати в Україну. І лише в одному з них рівень тетрагідроканабінолу менше, ніж 0,1%. Або це втручання МВС, або некомпетентність"
"Ми знову покажемо світу свою дурість і світові фармвиробники будуть на цим документом сміятися", - доцент кафедри військової фармації УМВА, кандидат фармацевтичних наук Іларіон Ярошенко розкритикував чергову спробу МОЗ України вирішити проблему з медичним канабісом за допомогою змін до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

"Проектом Постанови КМУ пропонується ввести обмеження вмісту тетрагідроканабінолу 0,1%, але це просто смішно. Бо ми не можемо з таким вмістом тетрагідроканабінолу вимовляти наступну фразу "у разі реєстрації, як лікарського засобу або фармацевтичної субстанції". Немає таких фармацевтичних субстанцій і лікарських засобів, які мають такий низький вміст тетрагідроканабінолу. Такий допуск можливий хіба що у харчових добавках, косметиці і харчових продуктах. Однак це не вирішить юридичну проблему, щоб Україна змогла розробити свої ефективні знеболювальні, ліки від хвороби Альцгеймера, ПТСР... все це ми і надалі з такими обмеженнями робити не зможемо. Щоб справді відкрити дорогу українським вченим слід зазначати: активна речовина дельта-9-тетрагідроканабінол для медичний і науковий цілей - без обмежень."
Сергій Шум, керівник Центру психічного здоров'я та моніторингу наркотиків і алкоголю МОЗ України у 2017-2020 рр, дає експертну оцінку урядовому проекту, яким передбачено зміну класифікації канабісу і його похідних для використання у медицині.

"Це питання перенесення похідних канабісу [в національному переліку наркотичних речовин] з першої таблиці до другої одночасно просте і складне. Просте, бо у першій таблиці в нас все, що заборонено до обігу, у другій - дозволене до обігу за певних умов, тобто заходів контролю. Ці заходи контролю є і вони працюють. Саме у Таблиці II ми можемо побачити амфетамін, кокаїн, морфін - велику кількість речовин, які асоціюються у пересічних громадян з наркотиками. Чомусь ніхто не питає, а що там роблять амфетамін і кокаїн, але коли ми починаємо переносити туди канабіноїди відразу починаються маніпуляції, що тепер у кожному дитячому садку зможуть вирощувати марихуану.

Перша спроба була у 2019, коли МОЗ було розроблено проект, щоб перенести до другої таблиці канабіс і всі похідні. На той час ми погодили цей документ з усіма органами виконавчої влади, дотичними до цього питання, в тому числі і з Міністерством внутрішніх справ. Було пройдено урядовий комітет і на уряді повинні були затвердити ці зміни. Цього не було зроблено через зміну уряду - уряд Гройсмана його так і не розглянув а за регламентом документ належало перепідписувати. За наступного уряду геть нічого не було зроблено з цього питання, і вдруге спробу змінити статус канабісу було зроблено тільки нещодавно.. Коли внесли косметичні зміни, які по суті нічого не вирішували у застосуванні лікарських засобів, що містять канабіноїди.

Ця спроба є по суті третьою, але вона також не є досконалою. Тому що примітки, які передбачаються у проекті, не можна назвати обгрунтованими науково. Виникає питання, чому саме такий відсоток там зазначено, чому саме така кількість діючої речовини? Але мова про інше - чи обгрунтовано взагалі встановлювати такі пороги, якщо ми говоримо про використання у медичних і наукових цілях? Якщо мова про медичні цілі, то тут діє Закон України про лікарські засоби. Будь-який лікарський засіб повинен бути ефективним, економічно обгрунтованим і мати низький ризик побічних дій.

Якщо ми говоримо про наукові дослідження, то тут взагалі будь-які обмеження перекреслюють саму ідею наукового дослідження.

Бо перед тим, як щось забороняти, дозволяти, встановлювати кордони, ми повинні ці наукові дослідження провести. А їх буде неможливо провести за таких умов... "
"Потрібно використовувати коноплі в медичних цілях, але наш закон до цього не готовий", - завідувачка відділу селекції та насінництва конопель Інституту луб'яних культур НААН України Ірина Лайко наголошує, що правове поле обмежує українських науковців у дослідженні канабіноїдів, як потенційних ліків.

За її словами українські вчені могли б створити альтернативу європейським сортам [канабісу], однак їх стримують штучні обмеження.

"У них [у промислових коноплях] тетрагідроканабінол у межах 0,2%, а канабідіол - три відсотки. Дозвольте нашим вченим працювати при 0,2% ТГК (а не 0,08% як зараз) ми створимо не три, а мінімум 5 відсотків канабідіолу. Ми не можемо рухатись вперед. З одного боку ми біжимо попереду, а з іншого - закон відрізає наші можливості", - заявила селекціонерка на круглому столі "Розвиток коноплярства - нові можливості для Сумщини і України" 8 серпня.

"І це не просто закон, МВС безкінечно запроваджують нові правила, постанови і в результаті ми навіть не знаємо, де можемо спіткнутися. Щороку стосовно багатьох фермерських господарств відкриваються кримінальні провадження. Закон необхідно змінювати - на користь усіх нас, а не тих депутатів, лобістів закордонних виробників синтетичних препаратів. Які сюди увійдуть із синтетикою і будуть нас годувати синтетикою, а не природнім КБД".
2005-2021 © Марш Свободи

Правова допомога: +38(099)1111-420
Для медіа та партнерів: +38(095)8050-770