Click to order
Total: 
Імя
Ел. пошта
Думки експертів/ок щодо проекту постанови 770 Кабінету міністрів України
Марш Свободи висловлює подяку всім фахівцям, які долучилися до аналізу проєкту постанови Кабінету міністрів та закликає експертне середовище до активної співпраці з державними органами на етапі погоджень документу з іншими відомствами.
Сергій Шум, керівник Центру психічного здоров'я та моніторингу наркотиків і алкоголю МОЗ України у 2017-2020 рр, дає експертну оцінку урядовому проекту, яким передбачено зміну класифікації канабісу і його похідних для використання у медицині.

"Це питання перенесення похідних канабісу [в національному переліку наркотичних речовин] з першої таблиці до другої одночасно просте і складне. Просте, бо у першій таблиці в нас все, що заборонено до обігу, у другій - дозволене до обігу за певних умов, тобто заходів контролю. Ці заходи контролю є і вони працюють. Саме у Таблиці II ми можемо побачити амфетамін, кокаїн, морфін - велику кількість речовин, які асоціюються у пересічних громадян з наркотиками. Чомусь ніхто не питає, а що там роблять амфетамін і кокаїн, але коли ми починаємо переносити туди канабіноїди відразу починаються маніпуляції, що тепер у кожному дитячому садку зможуть вирощувати марихуану.

Перша спроба була у 2019, коли МОЗ було розроблено проект, щоб перенести до другої таблиці канабіс і всі похідні. На той час ми погодили цей документ з усіма органами виконавчої влади, дотичними до цього питання, в тому числі і з Міністерством внутрішніх справ. Було пройдено урядовий комітет і на уряді повинні були затвердити ці зміни. Цього не було зроблено через зміну уряду - уряд Гройсмана його так і не розглянув а за регламентом документ належало перепідписувати. За наступного уряду геть нічого не було зроблено з цього питання, і вдруге спробу змінити статус канабісу було зроблено тільки нещодавно.. Коли внесли косметичні зміни, які по суті нічого не вирішували у застосуванні лікарських засобів, що містять канабіноїди.

Ця спроба є по суті третьою, але вона також не є досконалою. Тому що примітки, які передбачаються у проекті, не можна назвати обгрунтованими науково. Виникає питання, чому саме такий відсоток там зазначено, чому саме така кількість діючої речовини? Але мова про інше - чи обгрунтовано взагалі встановлювати такі пороги, якщо ми говоримо про використання у медичних і наукових цілях? Якщо мова про медичні цілі, то тут діє Закон України про лікарські засоби. Будь-який лікарський засіб повинен бути ефективним, економічно обгрунтованим і мати низький ризик побічних дій.

Якщо ми говоримо про наукові дослідження, то тут взагалі будь-які обмеження перекреслюють саму ідею наукового дослідження.

Бо перед тим, як щось забороняти, дозволяти, встановлювати кордони, ми повинні ці наукові дослідження провести. А їх буде неможливо провести за таких умов... "
"Потрібно використовувати коноплі в медичних цілях, але наш закон до цього не готовий", - завідувачка відділу селекції та насінництва конопель Інституту луб'яних культур НААН України Ірина Лайко наголошує, що правове поле обмежує українських науковців у дослідженні канабіноїдів, як потенційних ліків.

За її словами українські вчені могли б створити альтернативу європейським сортам [канабісу], однак їх стримують штучні обмеження.

"У них [у промислових коноплях] тетрагідроканабінол у межах 0,2%, а канабідіол - три відсотки. Дозвольте нашим вченим працювати при 0,2% ТГК (а не 0,08% як зараз) ми створимо не три, а мінімум 5 відсотків канабідіолу. Ми не можемо рухатись вперед. З одного боку ми біжимо попереду, а з іншого - закон відрізає наші можливості", - заявила селекціонерка на круглому столі "Розвиток коноплярства - нові можливості для Сумщини і України" 8 серпня.

"І це не просто закон, МВС безкінечно запроваджують нові правила, постанови і в результаті ми навіть не знаємо, де можемо спіткнутися. Щороку стосовно багатьох фермерських господарств відкриваються кримінальні провадження. Закон необхідно змінювати - на користь усіх нас, а не тих депутатів, лобістів закордонних виробників синтетичних препаратів. Які сюди увійдуть із синтетикою і будуть нас годувати синтетикою, а не природнім КБД".
2005-2021 © Марш Свободи

Правова допомога: +38(099)1111-420
Для медіа та партнерів: +38(095)8050-770