ЩО НЕ ТАК ІЗ УРЯДОВИМ ПРОЄКТОМ ЗАКОНУ ПРО МЕДИЧНИЙ КАНАБІС. ЗАЯВА МАРШУ СВОБОДИ

Учасники Маршу Свободи рішуче виступають проти спроб ввести в оману суспільство, а особливо – медичних пацієнтів, лікарів та  вчених, щодо змісту проекту Закону України «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів, отриманих внаслідок війни» (реєстр. № 7457), а також правових наслідків у разі ухвалення урядового законопроєкту в чинній редакції. 

Ми також застерігаємо народних депутатів від спроб присвоїти законопроєкту №7457 в його поточній редакції статус “євроінтеграційного”. У пропонованому урядом вигляді  він не має нічого спільного з євроінтеграційними ідеями, а своїми ключовими новелами – прямо суперечить їм. 

Стратегія державної політики щодо наркотиків передбачила (до 2020 року) створення правового поля для наукових досліджень канабіноїдів, а також використання похідних канабісу як лікарських засобів. На жаль, ефективне рішення надовго загальмували у парламенті, а у 2023 році хочуть підмінити фіктивною реформою. 

Адже ухвалення законопроєкту 7457 в його поточній редакції стане нищенням важливої ініціативи, над підготовкою якої кілька років працювали багато людей. За його основу взяли дійсно ефективний документ, підготований у МОЗ, але на фінальному етапі узгодження в Кабінеті міністрів кардинально змінили. 

До розробки первинного тексту законопроєкту долучилися науковці, лікарі, фахівці МОЗ. Проєкт закону за результатами громадських слухань (18.03.2022) повністю відповідав європейським цінностям та був схвалений експертами, як план дієвої реформи законодавства. 

Його ухвалення справді синхронізувало б українське та європейське законодавства і врегулювало низку сфер медичного застосування канабісу та похідних:  

– вирощування й перероблення канабісу;

– виготовлення та імпорт готових ліків та сировини; 

– повноцінний доступ вчених до наукових та клінічних досліджень ліків, а пацієнтів – до лікування. 

Та після внесених змін законопроєкт замість очікуваних спрощень обіцяє труднощі:

– доступ пацієнтів лише до імпортних синтетичних субстанцій, а не рослинних препаратів;

– юридичні ускладнення чи навіть неможливість для вітчизняних наукових досліджувати канабісу;

– дозвіл вирощувати канабіс як фармсировини лише для експорту.

Зміни в текст законопроєкту перед його реєстрацією вносилися непрозоро  –  без участі громадськості та експертної спільноти. 

Після реєстрації законопроєкту окремі представники уряду, народні депутати та громадські діячі заявили про нібито підтримку урядом легалізації медичного канабісу. Вони стверджували, що буцімто в разі ухвалення проєкт  “дозволить пацієнтам отримувати ліки на основі канабісу, науковцям – досліджувати канабіс та його похідні, а бізнесу – вирощувати медичні коноплі та виробляти з них ліки”. 

Але вони не сказали правду – що зміст законопроєкту кардинально змінили, що це змінює правові наслідки документа та нівелює власне реформу.  

У редакції, внесеній урядом до Верховної Ради, законопроєкт №7457 не розв’яже проблему медичного канабісу, не допоможе пацієнтам отримати доступ до ліків, медикам такі ліки призначати, а науковцям досліджувати похідні рослини канабіс. Стверджувати зворотне – означає поширювати неправдиву інформацію з надзвичайно чутливої теми.

Закон, який урегулює медичне використання канабісу в Україні, справді має бути ухвалено якнайскоріше! Законодавча ініціатива, яка досягне в цьому успіху, справді відповідатиме ідеї європейської інтеграції, бо об’єднає Україну із правовим полем ЄС. Однак єдиний законний шлях для законопроєкту №7457 стати євроінтеграційним лежить через зміни, які зроблять його євроінтеграційним по суті. Канабіс та його похідні мають змінити статус у переліку наркотичних речовин, психотропних засобів і прекурсорів: з особливо небезпечних речовин, заборонених до обігу – на речовини. обмежений обіг яких допускається для медичного використання.

Час цих змін давно настав. 

Зупинимо брехню! Суспільство заслуговує фахового і чесного  пояснення щодо псевдореформи, яку уряд просуває під виглядом легалізації медичного використання канабісу.  

від організаційного комітету Маршу Свободи
ГО “Міські ініціативи та суспільні трансформації” (МІСТ)

Залишити коментар

Scroll to Top