Iсторiя (2005-до тепер):
Марш Свободи – всеукраїнський рух за реформи законодавства щодо канабісу. Започаткований в 2005 році групою активістів для старту громадського обговорення засад державної політики щодо наркотиків, сьогодні Марш Свободи послідовно виступає за законний доступ українців до лікування медичним канабісом, декриміналізацію споживачів конопель та дієвий громадський контроль над діяльністю силових структур у сфері протидії наркозлочинності. Учасники маршу проводять публічні акції, медіа-кампанії, займається моніторингом наркоситуації в Україні та правозахисною діяльністю.
Перша публічна акція Конопляного Маршу Свободи відбулась 7 травня 2005 року (пошукайте лінк! я не знаходжу). Її головними вимогами були створення Державної стратегії з наркополітики та декриміналізація незначних правопорушень, пов’язаних із обігом наркотиків (зокрема ч.1 статті 309 ККУ), протидія наркокорупції у МВС та інших силових структурах.
Перша публічна акція Конопляного Маршу Свободи відбулась 7 травня 2005 року
Окрім Києва, акції Конопляного Маршу у різні роки відбулись також у Сімферополі, Тернополі, Дніпропетровську, Одесі.
Марш свободи відбувався щорічно, за винятком 2014 та 2015 років. Частково вимоги Маршу були виконані: урядом було затверджено Стратегію державної політики щодо наркотиків, де передбачено декриміналізацію незначних правопорушень, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, вивчення перспектив медичного застосування канабіноїдів як анальгетиків та інших лікарських препаратів, забезпечення доступу пацієнтів до необхідних лікарських засобів. В рамках реалізації цієї стратегії у квітні 2016 року урядом було розроблено і внесено до Верховної Ради України перший законопроект про легалізацію медичного канабісу для потреб медицини і науки, який однак так і не було розглянуто парламентом.
У 2017 році Марш Свободи проводить кампанію за нові стандарти встановлення малих, великих, особливо великих розмірів наркотиків та підвищення їх порогової кількості. А головною вимогою активістів стає законодавче врегулювання використання канабісу для потреб медицини і науки. У квітні 2017 року українські науковці оприлюднили відкрите звернення, де закликали владу врегулювати порядок обмеженого контрольованого обігу канабісу для наукової діяльності в Україні. З флешмобу онкопацієнток зі спільноти “Афіна. Жінки проти раку” того ж року виростає коаліція пацієнтських організацій “Право жити без болю”.
Окрім публічних акцій, Марш Свободи займається також захистом медичних пацієнтів у судах.
У співпраці з Українською Гельсінською спілкою з прав людини Марш Свободи захищав та надавав розголосу “Справі Рум’янцева”, у якій пацієнту Сергію Рум’янцеву інкримінували вирощування 330 кущів канабісу. Завдяки зусиллям активістів/ок та адвоката суд фактично визнав фальсифікацію справи з боку прокуратури та поліції та виніс виправдальний вирок Віталію Рум’янцеву. Також активісти займаються справою Віктора Ручка та справою садівників.
у квітні 2016 року урядом було розроблено і внесено до Верховної Ради України перший законопроект про легалізацію медичного канабісу
У 2019 році проміжним результатом кампанії пацієнтських організацій за доступ до медичного канабісу стала реєстрація законопроекту “Про фундаментальне право людини на життя” (№10313). Однак, він також не був розглянутий через дочасні вибори, а вчені, лікарі та пацієнти зіткнулись із новими викликами – на рік вирішення проблеми медичного канабісу було заблоковано і в парламенті, і в уряді. Тож акції Маршу Свободи перемістились під офіс президента України, врешті решт Володимир Зеленський повністю змінив свою риторику щодо медичного канабісу та пообіцяв особисто внести відповідний законопроект. Чого відтак досі не зробив, тому ця історія продовжується.
Сьогодні Марш Свободи об’єднує низку громадських та пацієнтських організацій, а також незалежних активістів та науковців:
– ГО «Міст»,
– «Афіна. Жінки проти раку»,
– «Ветерани за медичний канабіс»,
– «Пацієнти з епі»,
– «Ноосфера»,
– «Українська спільнота людей з розсіяним склерозом».